BETA HCG Gebelik Testi

Beta HCG testine göre kesin hamilemiyim?

Bu konu Beta HCG testine göre kesin hamilemiyim hakkında bilgiler vermektedir.
Sayfamıza sık yöneltilen sorulardan biri Beta hcg değeri ne göre hamilemiyim,hcg değerinegöre kaç haftalık hamileyim,hcg değerine göre kesin hamilemiyim,diyebilirmiyim? Biz de bu konuya açıklık getirmek için Beta HCG değerleri hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyla bu yazıyıyı hazırlayarak kafa karışıklığını gidermek istedik.
Beta HCG testi bir kadının hamile olup olmadığının belirlenmesinin yanı sıra doğumsal anormalliklerin taranmasında kullanılır. Spermle döllenen yumurta  rahim duvarına yer yerleştikten sonra  plesenta gelişmeye başlar ve HCG salgılanır.Beta HCG testi HCG nin gerçek düzeyini belirler .Bu yüzden gebelik şüphesinde tavsiyemiz  doğru sonuç için Beta HCG testidir.
Hamileliğin oluşmasıyla beraber döllenmeden yaklaşık 8-9 gün  yükselmeye başlayan HCG  her geçen gün ikiye katlanır.Buna doubling time yani katlanma süresi denir.Normal gebe olmayan bir kadında bu değerler 0-10 mlU/ml  dir.Gebe olan bir bayanda bu  değerler 1 hafta sonra iki günde bir artamaya başlar.
Gelelim sık sorulan sorumuza Beta  HCG testi sonucu kesin hamile olduğumu gösterirmi? Adet gecikmesi sonrası yapılan Beta HCG testi yüksek çıktığında bu sonuç gebelik lehine bir bulgudur. Ancak tek başına Beta HCG yüksekliği kesin bir gebelik belirtisi değildir.Kesin olarak bir gebelikten söz edebilmek için ultrason muayenesi şart.Ultrason muayenesinde de gebelik kesesinin görülmesi gerekmektedir.Beta HCG Testi ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.Dileyen herkesin anne olması dileğiyle.

Öne Çıkan Yayın

El örgüsü Kazak örnekleri

El örgüsü Kazak örnekleri El örgüsü Kazak örnekleri Modelleri  

Popüler Yayınlar

 
Güzel Sözler Örgü Modelleri Resimli Sözler Güzel Sözler Resimli Sözler